"Świętowaliśmy stulecie Niepodległości"

dodał: WK |autor: K. Połom

Świętowanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn wykonano o godzinie 11.11 w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej".

"Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień."Józef Piłsudski

Aby radośnie przeżyć to święto, młodsze dzieci z klas I- IV wzięły udział w uroczystej akademii. Wysłuchały patriotycznych wierszy i pieśni oraz obejrzały imponujący taniec ze wstęgami.

Po nich uczniowie klasy III a oddziału gimnazjalnego w poetyckiej odsłonie przedstawili starszej części widowni (klasom V-VIII i III) momenty dochodzenia naszych rodaków do wolności, poczynając od dnia kiedy Polska przestała istnieć na mapach Europy, okres rozbiorów wypełniony walką o wyzwolenie, aż do dnia odzyskania niepodległości. Nie brakowało tekstów Adama Mickiewicza (III część Dziadów), Cypriana Kamila Norwida (Moja piosnka II) czy Heleny Bocheńskiej (Modlitwa za Polskę). Przedstawienie uświetniły pieśni patriotyczne tj. My, Pierwsza Brygada, Piechota, Biały krzyż czy Z dymem pożarów.
Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole były wyrażeniem szacunku nauczycieli i uczniów wobec tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd złożony wolnej Ojczyźnie.
W tygodniu poprzedzającym obchody w szkole odbyły się również inne imprezy towarzyszące. 7 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował "Słodki Dzień Wolności", podczas którego można było zakupić słodkości, udekorowane w barwy narodowe, przygotowane przez rodziców uczniów.
8 listopada w czwartek odbył się konkurs historyczny przygotowany przez Pana Andrzeja Szarmacha. Reprezentanci klas 7, 8 SP i 3 gim odpowiadali na pytania obejmujące okres rozbiorów Polski do zakończenia I wojny światowej. Do finału przeszły trzy klasy 8b, 7b i 3cg. Konkurs wygrała klasa 8b.

<

W niedzielę 11.11.2018 r. uczniowie z pocztem sztandarowym pod opieką pani Anny Drywy udali się na miejskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, wzięli udział w marszu "Ku wolności" i w pozostałych uroczystościach.
Ponadto z okazji tej uroczystości zorganizowano miejski konkurs plastyczny "Bohaterowie tamtych czasów".
W bibliotece szkolnej przygotowano wystawę książek historycznych.
W świetlicy szkolnej pojawiła się patriotyczna fotobudka, w której uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
Przygotowano gazetki tematyczne i wystawy w klasach i w gablotach na holu szkoły. 16 listopada odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości "Dyktando Kociewskie".